tanie loty do Istambułu
TANIE LOTY DO ISTAMBUŁU
Bilety lotnicze do Istambuu. Tanie loty.
 
1.
Wylot
Przylot
Data wylotu
 
Data powrotu
 
X
W obie strony
dodaj trasę
usuń ostatnią
Pasażerowie
 
Dorośli:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dzieci (2-12):
0
1
2
3
4
5
Niemowlęta (0-2):
0
1
2
3
4
zapisz i zamknij
Opcja lotu
Air lines
Klasa serwisowa
Air lines
Preferowane linie
Air lines
Zamknij
W obie strony, Ekonomiczna

Istambuł - ciekawostki

Istambuł jest największym miastem Turcji i jego esencją. Dawniej Konstantynopol, stolica pełnego przepychu Bizancjum. Trudną sprawą jest nie ulec jego urokowi- jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Mało ludzi wie, że jest powiązane z polską kulturą w szczególny sposób- tu właśnie zmarł Adam Mickiewicz. W pobliżu Istambułu znajduje się Polonezköy, czyli polska wioska. 

Szczegółowy opis miasta jest zawarty w książce „Stambuł, Wspomnienia i miasto”, napisanej przez znanego tureckiego pisarza Orhana Pamuka. Można z niej dowiedzieć się wiele o kulturze i sztuce kulturalnej stolicy Turcji (właściwą, administracyjną stolicą jest Ankara).  Najważniejszym festiwalem, odbywającym się tam jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Stambule. Co roku zjeżdża się na niego nie tylko wiele tureckich i europejskich gwiazd, ale również amerykańskie sławy.  Także i my, korzystając ze specjalnie przygotowanej oferty, jaką są tanie loty do Istambułu możemy swobodnie dotrzeć w to miejsce. Ważną imprezą dla artystów jest Biennale, które odbywa się, co dwa lata. Podczas owej imprezy ogląda się wystawy sztuki współczesnej z całego świata.

Będąc w Istambule ma się dużą styczność z tradycyjną kuchnią turecką. Turcy szczycą się tym, że fast foody nie wyparły miejscowych potraw. Ciasta i słodycze, przez nich serwowane, są niezwykle słodkie i wręcz ociekają olejem oraz miodem. Jako przystawki serwuje się melony lub warzywa faszerowane białym serem. Na śniadanie zwykle jada się ser feta z pomidorami lub ogórkami, tutejsze oliwki, dżem, miód, chleb. Z racji położenia miasta dużą popularnością cieszą się ryby i owoce morza. Turcy opanowali wiele metod przyrządzania ich- na grillu, na słodko, na słono… Tradycyjnymi potrawami są kebab, baklava (rodzaj ciasta), twaróg z owczego mleka. Do tego często pije się odpowiednik naszej wódki-raki. 

W Istambule znajduje się wiele muzeów. Najciekawsze z nich to Muzeum Mozaiki, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej oraz Muzeum Archeologiczne. Dla literatury polskiej i zagranicznej szczególne znaczenie mają dwa muzea- Adama Mickiewicza, znajdujące się w domu, w którym mieszkał i zmarł poeta oraz Muzeum Pera, w którym Agatha Christie pisała swoje wielkie dzieła.

Miasto to jest miejscem spotkania się trzech największych światowych religii- chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Można tu spotkać wiele pięknych i zabytkowych meczetów, kościołów i synagog.

Zwiedzając miasto zauważa się wiele pałaców. Najważniejszym historycznym budynkiem w Istambule jest Pałac Tokapi, który był centrum administracyjnym przez czterysta lat. W mieście znajduje się również dużo pomników i obelisków. Jednym z najbardziej znanych jest Obelisk Teodezjusza, wykonany przez Egipcjan w piętnastym wieku przed naszą erą.

Istambuł jest miastem o wielu twarzach. Jego kuchnia odzwierciedla duszę miasta- pełna przepychu, nieobliczalna i rozbudzająca wyobraźnię. Czy to latem czy też zimą, miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem wielu turystów z całego świata. W ubiegłym roku Istambuł miało odwiedzić blisko siedem milionów turystów, liczba ta w doskonały sposób o świadczy o jego niezmiennej popularności.
Tanie loty do Istambułu
najniższe ceny biletów lotniczych